środa, 23 listopada 2011

SZAFIRKI

Szafirek (Muscari) to kolejna z roślin cebulowych, z którą mieliśmy okazję zapoznać się na zajęciach praktycznych. W środowisku naturalnym występuje w Afryce, Azji Mniejszej i Europie. Polska także może się poszczycić jednym rodzimym gatunkiem: szafirkiem miękkolistnym (Muscari comosum). Niestety roślina ta jest zagrożona wyginięciem. Została objęta ochroną gatunkową ścisłą (Dziennik Ustaw z 2001 r. Nr 106 poz. 116, Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 września 2001 r. w sprawie określenia listy gatunków roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz zakazów właściwych dla tych gatunków i odstępstw od tych zakazów) oraz zapisana w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin opublikowanej w 2006 r. przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).



Szafirek miękkolistny (Muscari comosum) 
fotografia: http://www.flickr.com/photos/joerghempel/4356106204/ by Hempel 
 
 
Jak widać na zdjęciu obok, nie jest to roślina szczególnie ozdobna, jeżeli bierzemy pod uwagę wielkość i ilość kwiatów. Ze względu na to w Polsce w gruncie najczęściej uprawiane są: szafirek armeński (Muscari armeniacum), szafirek groniasty (Muscari neglectum), szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na zajęciach praktycznych do doniczek z torfem sadziliśmy szafirka Auchera (Muscari aucheri) w odmianach 'White Magic' i 'Blue Magic'.
 
 
Szafirek Auchera 'Blue Magic'
fotografia: http://www.flickr.com/photos/tschi/5971947322/ by Tschi









Szafirek Auchera 'White Magic'
fotografia: http://www.flickr.com/photos/mama/10013960/ by hiromama
 



















A tak wyglądają cebulki szafirka, które sadziliśmy na zajęciach.
fotografia: m.czyż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz