czwartek, 1 listopada 2012

ĆWICZENIA Z RYSUNKU

1. Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej 2 walce, których dolne podstawy są sobie równe i zaczynają się przy jednej prostej poziomej. Jeden z walców połowę swej wysokości ma dokładnie na linii horyzontu. Na wykreślonych walcach zaznacz światłocień za pomocą jednej z pary barw odpowiednio dobranej z koła barw.

2.  Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej 3 sześciany tej samej wielkości. Pierwszy z nich w całości powinien znajdować się poniżej linii horyzontu, drugi połowę swej wysokości ma dokładnie na linii horyzontu, a trzeci z nich znajduje się w całości ponad linią horyzontu. Na wykreślonych sześcianach zaznacz światłocień za pomocą jednej z pary barw odpowiednio dobranej z koła barw.

3. Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej sześcian. Każda ściana sześcianu zawiera mozaikę składającą się z co najmniej 9 kwadratów o kolorach przeciwstawnych (biały, czarny) ułożonych naprzemiennie.

4. Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej sześcian całkowicie znajdujący poniżej linii horyzontu. Wykreśl cień przez niego rzucany. Pamiętaj, że światło padające na sześcian jest światłem naturalnym, a cień rzucany jest równolegle do płaszczyzny, na której ten sześcian stoi. Kąt padania światła dobierz w ten sposób, aby cały cień rzucony znajdował się w obszarze rysunku.

5.  Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej sześcian, którego połowa wysokości  znajduje się dokładnie na  linii horyzontu. Wykreśl cień przez niego rzucany. Pamiętaj, że światło padające na sześcian jest światłem naturalnym, a cień rzucany jest równolegle do płaszczyzny, na której ten sześcian stoi. Kąt padania światła dobierz w ten sposób, aby cały cień rzucony znajdował się w obszarze rysunku.

6. Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej grupę (co najmniej 3) jednakowych sześcianów, które stykają się ze sobą nie więcej niż jedną krawędzią lub jednym wierzchołkiem. Na wykreślonych sześcianach zaznacz światłocień w technice jednobarwnej.

7. Wykreśl odręcznie w perspektywie 1-zbiegowej sześcian, stożek, walec, ostrosłup, tak by sześcian i stożek znajdowały się ponad linią horyzontu, a walec i ostrosłup pod nią. Na wykreślonych sześcianach zaznacz światłocień w technice jednobarwnej.

8. W perspektywie 2-zbiegowej wykreśl odręcznie sześcian w całości znajdujący się poniżej linii horyzontu. Wykreśl cień przez niego rzucany. Pamiętaj, że światło padające na sześcian jest światłem naturalnym, a cień rzucany jest równolegle do płaszczyzny, na której ten sześcian stoi. Kąt padania światła dobierz w ten sposób, aby cały cień rzucony znajdował się w obszarze rysunku. W technice jednobarwnej zaznacz  światłocień.

9. W perspektywie 2-zbiegowej wykreśl odręcznie prostopadłościan, którego połowa wysokości znajduje się na linii horyzontu. Wykreśl cień przez niego rzucany. Pamiętaj, że światło padające na sześcian jest światłem naturalnym, a cień rzucany jest równolegle do płaszczyzny, na której ten sześcian stoi. Kąt padania światła dobierz w ten sposób, aby cały cień rzucony znajdował się w obszarze rysunku. W technice jednobarwnej zaznacz  światłocień.

10. W perspektywie 2-zbiegowej wykreśl odręcznie 3 sześciany tej samej wielkości. Jeden z nich powinien znajdować się pod linią horyzontu, drugi powinien mieć połowę swojej wysokości na linii horyzontu, a trzeci powinien znajdować się ponad nią. Na wykreślonych sześcianach zaznacz światłocień, korzystając z dwóch odpowiednich barw dobranych z koła barw.

11. W perspektywie 2-zbiegowej wykreśl odręcznie kwadratową płaszczyznę poziomą, na płaszczyźnie wykreśl siatkę kwadratów o kolorach naprzemiennych (biały, czarny). Z jednego z czarnych kwadratów wykreśl prostopadłościan, którego wysokość sięga ponad linię horyzontu. Z jednego z białych kwadratów, wykreśl prostopadłościan, którego wysokość kończy się przed linią horyzontu. W technice biało-czarnej określ światłocień na bryłach.

12. W perspektywie 2-zbiegowej wykreśl odręcznie poziomą płaszczyznę kwadratową. Wzdłuż przekątnej oznaczonej na tej płaszczyźnie wykreśl 6 sześcianów tej samej wielkości. Na rysunku oznacz światłocień za pomocą dwóch barw odpowiednio dobranych z koła barw.

13. W perspektywie 2-zbiegowej wykreśl odręcznie 3 kwadratowe płaszczyzny poziome taj samej wielkości. Jedna z nich znajduje się ponad linią horyzontu, druga na linii horyzontu, a trzecia nad nią.  Narysuj prostopadłościan, który będzie zawierał w sobie wszystkie 3 płaszczyzny.